Dnes je 10.12.2018 a svátek má Julie Mapa webu | Administrace

ČESKO - HOLANDSKÉ PŘÁTELSTVÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2009/ 2010

Měsíc říjen je v táborské Střední škole obchodu, služeb a řemesel tradičně vyhrazen pro výměnný pobyt Holanďanů v Čechách. Také letos nás ve dnech 14. – 20. 10. 2009 navštívili holandští studenti a učitelé ze střední školy obdobného zaměření z města Doetinchem.

Letošní pobyt byl poznamenán nepřízní počasí. Náhlá zima a sníh překvapily nejen Holanďany ale i Čechy. Čím víc všem účastníkům procházek a turistických výletů do okolí Tábora mrzly nosy, tím víc je po večerech rozehřívala holandská školní rocková kapela, která během týdenního pobytu zvládla čtyři koncerty na špičkové úrovni.

Tradiční výlet do našeho hlavního města také ohrozilo rozmarné počasí, mladá generace ale využila zpoždění vlaku po svém a než se vlak po odstranění kmenů spadlých na koleje mohl dát opět do pohybu, stihli téměř všichni koulovačku v čerstvě napadaném prašanu. Procházka po Praze přinesla přes veškeré nástrahy výborné výsledky, všechny skupinky zvládly splnit zadané úkoly a vystopovat nepřehlédnutelné pamětihodnosti naší matičky Prahy.

Nedílnou součástí našich pobytů bývá víkend v rodinách. Bydlet u někoho doma a komunikovat v cizím jazyce je nejlepší cestou, jak poznat reálie navštívené země. Svou roli tu hraje rodinné prostředí, které přece jen přinese jinou atmosféru, než tu, se kterou se setká turista v anonymním prostředí hotelů a ubytoven.

Jen v jediném dnu výměnného týdne stojí party Čechů a Holanďanů proti sobě. V tomto dnu se hraje důležitý sportovní turnaj o pohár. Vítězové si pohár buď odvezou s sebou, nebo ho pro další rok převezme hostitelská země. Jak to dopadlo letos? V dílčích disciplínách bodovala obě družstva, ale celkový součet bodů přinesl prvenství Čechům. Za vyčerpávající výkony byli všichni účastníci odměněni nádherným dortem, který zhotovily cukrářky naší školy.

Na poslední večer v Čechách byly rodiny českých studentů pozvané na závěrečnou rozlučku. Školní jídelna se za tím účelem proměnila v taneční sál, kde nechybělo pódium, prostor, kde ve všední den usedáme k obědům, se změnil na taneční parket, hosté u vyzdobeného vchodu dostávali poukázku na občerstvení, aby mohli ochutnat něco z holandských specialit. Všichni si tedy rozhodně přišli na své.

Každá voda ale nakonec steče dolů, praví české pořekadlo, a proto se i naši přátelé museli vydat na cestu domů. Za sychravého rána postávaly hloučky Čechů a Holanďanů před připraveným autobusem, nakládala se zavazadla. Při posledním stisku rukou často ukáply i slzičky. Ty jsou vlastně neklamným znamením, že výměnné pobyty cizojazyčných studentů mají nenahraditelnou cenu.
Design made by watatsumi.net ~ Vytvořil NightWorkers.cz
web splňuje standardy W3C XHTML 1.0 a CSS2 | Mapa stránek

Copyright © 2008 Střední škola obchodu, služeb a řemesel a JŠ s právem státní jazykové zkoušky