Dnes je 22.01.2019 a svátek má Slavomír Mapa webu | Administrace

» Táborský deník: 10. 4. 2009 Lukáš: Musel jsem se i porvat

Táborský deník: 10. 4. 2009 Lukáš: Musel jsem se i porvat
Foto: Deník/KATEŘINA NIMRICHTROVÁ

Velikonoce s Jesusem budou letos patřit sedmnáctiletému studentovi knihovnictví.

 

KATEŘINA NIMRICHTROVÁ

Tábor/ Celý měsíc dokázal před okolím tajit svoji těžkou nemoc. Poslouchá metal a holky zatím moc neřeší. V neděli se v Miléniu bude hrát jen pro něho,  sedmnáctiletého Lukáše Vaňka z Černovic.

„Nastoupil k nám na školu a první měsíc nikdo nepoznal, že něco není v pořádku,“ připouští jeho asistentka školy Michaela Vojtová.

Přitom Lukáš už od narození trpí středně těžkou oční vadou s poruchou motoriky a částečně prostorové orientace. „Asi jsem dobrý herec,“ míní s úsměvem Lukáš.

„Problém byl v tom, že Lukáš bydlí v Černovicích a Speciálně pedagogické centrum, které se o něj stará je v Jihlavě. Když se ale dostal do školy sem, Táborští zase spadají pod SPC v Budějovicích. Nikdo nic nikam nenahlásil,“ vysvětluje podivnou souhru náhod asistentka. A tak SOŠ obchodu služeb a řemesel nemohla ani tušit, že  přijala žáka s těžkou vadou.

„U  přijímacích zkoušek by se poznalo, že špatně píše. Lukáš šel ale na průměr bez zkoušek,“ dodává asistentka.

A tak měl čerstvě sedmnáctiletý hoch dost prostoru, aby si zkusil dokázat, že všechno zvládne bez cizí pomoci.

Ani tělocvikáři nebylo divné, že při běhání do schodů k jídelně se Lukáš divně motá.

„Dal jsem si ty schody čtyřikrát nahoru a dolů. Když jsem je chtěl zdolat popáté, přišla za tělocvikářem třídní,“ směje se Lukáš. Učitelce už totiž všechno začínalo být trochu podezřelé.

Přestože patří  k premiantům třídy, všechny jeho písemné práce byly katastrofou. S tím už se ale trápit nemusí. Stát mu věnoval speciální notebook s lupou, kterou může zaměřit  i na tabuli.

Zdravý nemocný

V rodině  Lukáš paradoxně platí za toho zdravého. Jeho dvojče, které stejně jako on prodělalo kvůli poporodním komplikacím mozkovou obrnu, nevidí, nehýbá se a ani nemluví.

„S bráchou v dětství cvičili Vojtovu metodu a mně koupili houpačku,“ vzpomíná Lukáš. Ale rozhodně ne na houpání. Se dvěma dřevěnými koulemi se na ní učil rovnováze.

„Když jsem nastoupil do první třídy, měli jsme takovou divokou učitelku. Nejdřív přistoupila na to, že budu do školy docházet s asistentem.“ Toho mu po dobu dvou let dělal otec. Oba se ale učitelce znelíbili a museli školu opustit.

V Přehořově je zachránil Montessory. Speciální druh vzdělávání padl Lukášovi jako ulitý. „Obec ale neměla peníze na udržení této školy a v půli čtvrtého ročníku nám oznámili, že se  ruší.“

Až do sedmé třídy se učil doma. Z ročníku do ročníku postupoval díky zkouškám. Idyla skončila v osmičce.

„Přestala mi platit výjimka a já nastoupil do základky v Pacově. Na starost mě dostal jeden kluk. Jenomže o to nijak nestál a dával mi to dost najevo.“ Svoji pozici si tady musel Lukáš doslova vymlátit. „Prali jsme se. Neměl jsem na vybranou. Nesmíte ale brečet. To oni ještě přidají.“

Drsnou školu života přetrpěl a podal přihlášku na knihovníka.  Osudovým se mu stalo setkání s učitelkou Klárou Smolíkovou. „To ona vlastně přišla s nápadem přihlásit mě do charitativní akce Velikonoce s Jesusem.“

Na to řekl Lukáš podobně jako Forest Gump: Tak jo. „Ten byl chudák taky všude,“ říká na adresu filmového hrdiny budoucí knihovník.

A kolektiv? Ten ho přijal báječně. „Dokonce mi kluci půjčovali notebook, když jsem psal slohovou práci a ještě jsem neměl svůj.“

Jeho cesta za vzděláním je ale o mnoho těžší, než pro každého z nás. A tak se snad na velikonoční neděli otevřou mnohá srdce, aby pomohla Lukášovi dosáhnout jeho cíle: Vystudovat a pokračovat na vysoké škole. Výtěžek z charitativní akce půjde na jeho osobní asistenci, kterou  potřebuje k doprovodu po městě,  při cestě do školy i k absolvování odborné praxe.

Táborský deník: 10. 4. 2009 Lukáš: Musel jsem se i porvat

Smolíková Klára [10.04.2009]


zpět na seznam
Design made by watatsumi.net ~ Vytvořil NightWorkers.cz
web splňuje standardy W3C XHTML 1.0 a CSS2 | Mapa stránek

Copyright © 2008 Střední škola obchodu, služeb a řemesel a JŠ s právem státní jazykové zkoušky