Dnes je 22.01.2019 a svátek má Slavomír Mapa webu | Administrace

» Jihočeský kurýr 22. 4. 2009: Budoucí knihovníci lákají děti ke čtení sci-fi originálně

Jihočeský kurýr 22. 4. 2009: Budoucí knihovníci lákají děti ke čtení sci-fi originálně
Některé z dětí se do knížek, které vyhrály, začetly ještě v hledišti. Foto na stránce Petra Šitnerová

Studenti provázeli zemí skřítků, čarodějnic a dalších fantastických postav

 

TÁBOR - Milují čtení, milují především čtení sci-fi literatury. Rádi by tím „nakazili“ i někoho dalšího. A zdá se, že se jim to daří.

Studenti třetího ročníku oboru knihovník Střední školy obchodu služeb a řemesel si pro žáky ze Základní školy Husova připravili zajímavá představení. Snažili se je přimět k tomu, aby si místo sledování televize zkusili raději přečíst knížku.

„Není spravedlnost, jsem jen já. To říká Smrť. Víte co tím myslí,“ ptá se Michaela Pexová. A z publika se jí dostává odpovědi. „Že jenom smrt je spravedlivá.“ Na plátně se střídají obrázky čarodějek, skřítků a dalších podivuhodných stvoření ze světa sci - fi literatury. Promítací sál v domově mládeže je jich najednou plný.

„Mrakoplaš je strašpytel. Od cestovatele Dvojkvítka ale dostal kufr. A ten je velice zákeřný. Pohybuje se pomocí dvanácti noh. Když sežere nějakého nepřítele, místo jeho mrtvoly se v něm druhý den objeví jen čisté vyžehlené košile,“ líčí Michaela a děti jí doslova visí na rtech.

„Knihovník v zeměploše je lidoop. Mágové by ho sice mohli proměnit zpět v člověka, ale on nechce. Jemu to vyhovuje takhle. Lépe se mu totiž šplhá po regálech s knihami,“ pokračuje v seznamování s roztodivnými tvory Michaela.

Všichni vyprsknou smíchy, když vypráví o nejdůležitějším místě na zeměploše, městě Ankh - Morpork. „Ty informace jsem našla v mé oblíbené knize. Možná ji znáte. Jmenuje se internet. Je moje oblíbená.“

Michaela Pexová děti svým vyprávěním zaujala. Možná jí k tomu pomohl i čarodějnický převlek.Možná že právě díky poutavému vyprávění si děti některý z příběhů o zeměploše od Terryho Pratchetta přečtou.


Spolu se svou spolužačkou Terezou Novotnou nejdřív dětem pustili ukázku z filmu Otec prasátek, potom prezentaci pomocí níž jim představily obyvatele tohoto tajemného světa.

Poté na pódium nastoupí dvě družstva. Soupeří v tom, kdo rozezná která z promítaných postav patřá do Zeměplochy a která je z jiného příběhu. Výherci si odnášejí tři díly z cyklu Úžasná Zeměplocha Terryho Pratchetta s podpisem překladatele Jana Kantůrka. Právě ten zavedl v Čechách pojem zeměplocha.

Dnes si čtenáři mohou přečíst už skoro čtyřicet knížek o této zvláštní planetě.

„Obě dvě jsme nadšené čtenářky příběhů o zeměploše. Takže jsme nad výběrem tématu vůbec nepřemýšlely. Já čtu knihy Terryho Prachetta už asi tři roky, seznámil mě s nimi přítel,“ říká Michaela. „A mě k nim zase přivedla Míša,“ líčí své seznámení se zeměplochou Tereza.

To, jak příběhy dopadnou, se ale žáci třetích, čtvrtých a devátých tříd ZŠ Husova nedozvěděli. To jim prozradí až knížka.

„Nápad pořádat besedy jsem dostal já. O žánr sci-fi se zajímám už od dvanácti let, tak jsem si řekl, že by bylo pěkné přiblížit ho i ostatním. Jsem rád, když děti čtou a mají z toho prožitek,“ líčí Martin Stručovský. Poprvé si knihovníci připravili zábavný pořad pro děti na podzim, týkal se komixu.

Během pořadu děti poznají kromě čarodějek ze Zeměplochy i hrdiny z Hvězdných válek, Nekonečného příběhu či Pána prstenu. Potkají Zaklínače i agenta JFK.

Studenti také pracují na videu, kde se snaží ukázat, že kniha je vždy lepší než film. K vidění bude na nových webových stránkách školy s názvem Knihožrout. Děti se mohou také zapojit do soutěže Jak vypadá knihožrout?. Obrázky mohou posílat na adresu Střední škola obchodu, služeb a řemesel a JŠ, Bydlinského 2474, 390 02 Tábor 3. Na obálku napište KNIHOŽROUT. Uzávěrka soutěže je 15. května.

 

Petra Šitnerová

 

Jihočeský kurýr 22. 4. 2009: Budoucí knihovníci lákají děti ke čtení sci-fi originálně
Michaela Pexová děti svým vyprávěním zaujala. Možná jí k tomu pomohl i čarodějnický převlek.

Smolíková Klára [22.04.2009]


zpět na seznam
Design made by watatsumi.net ~ Vytvořil NightWorkers.cz
web splňuje standardy W3C XHTML 1.0 a CSS2 | Mapa stránek

Copyright © 2008 Střední škola obchodu, služeb a řemesel a JŠ s právem státní jazykové zkoušky