Dnes je 22.01.2019 a svátek má Slavomír Mapa webu | Administrace

» Táborsko, 10. 06. 2009: Knihožrouti vládnou světu a táborské knihovně

Táborsko, 10. 06. 2009: Knihožrouti vládnou světu a táborské knihovně


Tak přesně o tom se mohl kdokoli přesvědčit ve středu 3. června v táborské knihovně, kde od 15:00 probíhalo vyhodnocení veleúspěšné soutěže ,,Jak vypadá knihožrout?“

Soutěž byla vyhlášena v polovině dubna táborskými studenty knihovnictví, myšlenka jako taková padla jen o pár dní dříve ve třetím ročníku při vymýšlení způsobů, jak přitáhnout pozornost dětí ke  knihovnám a četbě. Do 15. května mohl každý poslat knihožrouta - přesně takového, jakého si  on osobně představuje. Nápad se setkal s báječnou odezvou a  akce měla několikanásobně větší úspěch, než jaký budoucí knihovníci neočekávali. Během jediného měsíce jim do Tábora přišlo neuvěřitelných 686 prací, z nich 28 literárních, ostatní byly výtvarné!

,,O klidné a harmonické debatě se při výběru vítěze opravdu hovořit nedalo. Nakonec jsme se rozhodli pro 5 kategorií a vybrali 19 tvůrců,“ prozradila jedna ze studentek Tereza Sekyrová. A jaké kategorie to byly?

Kategorie Znalců knihožroutů v mateřských školách a jejich okolí přebývajících; Čtenářů čtoucích mezi řádky a nahlížejících do temných koutů knihoven; Specialistů na svět knižních démonů, kategorie Psavců a v neposlední řadě Pátračů po knihožroutech duchem věčně mladých. ,,Opravdu nás velice potěšil tak veliký zájem,“ svěřila se dále studentka.

Budoucí knihovníci byli proto vděčni nakladatelství Baobab, které věnovalo do soutěže 13 překrásných knížek jako výhry pro autory vítězných prací. Odnést si mohli půvabné tituly, jakými je Adam a koleno, Kozí  knížka, Můj medvěd Flora nebo Zpátky do Afriky. Nakonec se i 13 výherců  zdálo porotcům málo, a tak rozšířili počet oceněných na 19 a do soutěže vložili knihy, které dostali od dalších nakladatelů - Talpressu , Egmontu a Fragmentu. Doufáme, že takové ceny potěší každého znalce knihožroutů.

Dalším překvapením pro všechny bylo, že soutěž z Tábora dorazila až na druhý konec republiky! Mladí knihovníci totiž informovali jihočeské knihovny a těm se nápad tak zalíbil, že jej rozeslaly do vzdálenějších koutů republiky.  A tak se stalo, že jeden výherce, jmenovitě Veronika Skulinová, byl i z frýdecko-místecké knihovny. Hodně příspěvků také přišlo z Milevska. Z tohoto malebného městečka  se umístili Ondřej Souček, Nina Bardová a Anna Kohoutová. I vzdálenější Písek měl své zástupce -  Karolínu Formánkovou, Klaudii  Márovou a Jana Vacka. Z Vimperka přijela Tereza Řezníková a z Jindřichova Hradce teprve pětiletý David Kubín. Ceny jim v táborské knihovně předala sama ředitelka Mgr. Alena Otrubová.

Pokud Vás zajímá, jak vypadá knihožrout,  máte možnost si část soutěžních obrázků prohlédnout v dětském oddělení táborské knihovny. Druhá část kolekce bude k vidění po celé prázdniny v knihovně v Nové Včelnici. Určitě přijďte, knihožrouti za to stojí!

 

Šárka Studená

Studentka knihovnictví, 3. ročník

 

Táborsko, 10. 06. 2009: Knihožrouti vládnou světu a táborské knihovně

Smolikova [10.06.2009]


zpět na seznam
Design made by watatsumi.net ~ Vytvořil NightWorkers.cz
web splňuje standardy W3C XHTML 1.0 a CSS2 | Mapa stránek

Copyright © 2008 Střední škola obchodu, služeb a řemesel a JŠ s právem státní jazykové zkoušky