Dnes je 22.01.2019 a svátek má Slavomír Mapa webu | Administrace

» 2 prosince 2009, Táborský deník: V kinosále nehořelo, jen se opět zapálilo pár srdcí pro četbu. Tentokrát byly ve hře horory

2 prosince 2009, Táborský deník: V kinosále nehořelo, jen se opět zapálilo pár srdcí pro četbu. Tentokrát byly ve hře horory
Tematický blok studentů táborské knihovnické školy začal stylově básní Edgara Allana Poea Havran.
Autor: Kateřina Nimrichtrová
 
Tábor – Mladí knihovníci si připravili pořad o mistrech příběhů s mrazením v zádech.

 Ticho jako v hrobě, jen plameny svíčky dávají na pódiu tušit černou postavu, která temným hlasem šeptá: A víc už ne...

Havranem Edgara Allana Poea začal tematický pořad studentů táborské knihovnické školy na téma horory. Po pásmech věnovaných komiksům a scifi a fantasy se mladí knihovníci opět zaměřili na žáky základních škol, ve kterých se snaží probudit lásku ke knihám.

„Horory máme rádi skoro všichni. Dneska chceme přiblížit mistry v tomto oboru od Poea přes Alfreda Hitchcocka, Stephena Kinga až po Tima Burtona a Neila Gaimana a upozornit na to, že i čtení knižních vydání strašidelných příběhů může být velké dobrodružství,“ prozradila ještě před začátkem Martina Valová.

Jen nakousnout

Ochutnávky příběhů studenti záměrně neukončovali. Kdo by si nakonec nechtěl přečíst Jámu a kyvadlo, když neví, jak to s hlavním hrdinou dopadne. Obzvlášť, když mu hrozí, že ho umačkají stěny vězení.

„Poeovu povídku Černý kocour jsem navzdory zákazům mých rodičů četl v deseti letech. Musím říct, že u podobného čtení zažijete daleko víc vzrušení, než trávením času před počítačem,“ apeloval na žáky šestých tříd ZŠ Husova, pro které byl pořad určen, student třetího ročníku Petr Bobek.

V prezentacích studentůnechyběl ani mistr hororu Stephen King. K psaní ho přivedl jeho strýc, který mu od malička právěl strašidelné příběhy. „Už svým prvním románem Carrie nastolil hrůzovládu na poli literárního hororu,“ představila spisovatele Veronika Bohuslávková.

Kdo si myslí, že do pořadu o hororech nepatří pohádky, šeredně se mýlí. „V ústní lidové slovesnosti jsou pohádky hororem v pravém slova smyslu. Ještě bratři Grymmové je zaznamenávali v jejich syrové podobě. Němcová s Erbenem už je upravovali pro dětské uši. V Erbenově tvorbě se to ale odrazilo v jeho sbírce Kytice,“ přiblížil svoji prezentaci Adam Sochůrek.Světla svic dohořela, aniž by spustila požární hlásiče. Jediné, co se včera zapálilo, bylo opět pár duší, které si při dlouhých zimních večerech sáhnou po knížce. A kdo ví, třeba to bude právě Havran se svým věčným never more.

Kateřina Nimrichtrová


Klára Smolíková [02.12.2009]


zpět na seznam
Design made by watatsumi.net ~ Vytvořil NightWorkers.cz
web splňuje standardy W3C XHTML 1.0 a CSS2 | Mapa stránek

Copyright © 2008 Střední škola obchodu, služeb a řemesel a JŠ s právem státní jazykové zkoušky