Dnes je 22.01.2019 a svátek má Slavomír Mapa webu | Administrace

» Palcát, 30. 4. 2008: O cestě táborských milovníků knížek veletržním rájem

Palcát, 30. 4. 2008:  O cestě táborských milovníků knížek veletržním rájem

Co vlastně můžeme očekávat od Světa knihy, pražského knižního veletrhu, kam nás, studenty knihovnictví z Tábora zavedla další letošní odborná exkurze? Zkrápěni vytrvalým deštěm blížili jsme se v pátek 25. dubna k honosnému Průmyslovému paláci v areálu holešovického Výstaviště.

V postředním sále na návštěvníky čekaly knihy a kulturní prezentace z mnoha zemí světa. Tento rok bylo čestným hostem Španělsko a na jeho počest bylo jedním z témat veletrhu Láska a vášeň v literatuře. (Některé doprovodné akce byly dokonce inzerovány jako nevhodné pro mladší 18 let!) Potkat jste se mohli s dalšími zajímavými expozicemi Japonska, Francie či Slovenska. Bez toho, abyste opustili pražskou půdu, jste tak nahlédli, jaké knihy se v cizích zemí předčítají malým dětem a které tituly si oblíbili starší čtenáři. 

V dalším sále vystavovala knihy česká nakladatelství. Jen stěží byste minuli velkorysé stánky, které připravil Egmont, Albatros, Jota, Argo nebo Fragment. U každého z nich jste se mohli zastavit a promluvit si o titulech s těmi nejpovolanějšími, tedy přímo s redaktory, kteří knihy vybírají a pro čtenáře připravují. Návštěvníci se tedy bez obav ptali na své oblíbené autory či připravované novinky, případně si něco koupili nebo alespoň odnesli letáček. Pro milovníky knih je tento veletrh doslova ,,rájem“, jelikož vystavovatelé prodávali knihy o několik procent levněji za takzvané veletržní ceny. Takže vás koupě ve finále vyšla levněji než kdekoliv jinde v knihkupectví nebo na internetu.

 

Výstava knih o architektuře upozorňovala na veletržní téma Kniha a životní styl, bezpočet akcí, besed a projekcí se vázalo k atraktivnímu tématu Egypt – 50. let české egyptologie. Na tematické předčítání, autogramiádu či panelovou diskusi jste se mohli vydat do některého ze  sálů, a pak se v klidu zaposlouchat a odpočinout si shonu kolem knižních stánků. Leckterý návštěvník se na veletrh vydal kvůli zajímavé autogramiádě, třeba aby se osobně setkal s německým spisovatelem Richardem Dübellem, autorem románu Ďáblova bible, Ludvíkem Vaculíkem, Miloslavem Švandrlíkem, Halinou Pawlowskou nebo třeba Ivanem Mládkem. Svým oblíbeným autorům mohl na besedě položit otázku, nechat si podepsat knihu nebo se dokonce se svým literárním vzorem vyfotit.

 Podle mě si na své na veletrhu Svět knihy přišel každý milovník knih, ať už je jeho oblíbeným žánrem dobrodružný román, romantické verše nebo vědecká literatura, organizátoři pamatovali i na studenty, děti, dokonce i na knihovníky.
Hanka Dlouhá, Jana Musilová a Jitka Matějů, studentky třetího ročníku knihovnictví, pomáhaly na knižním stánku nakladatelství Portál.

Kateřina Mikešová, studentka 1. ročníku knihovnict [03.07.2008]


zpět na seznam
Design made by watatsumi.net ~ Vytvořil NightWorkers.cz
web splňuje standardy W3C XHTML 1.0 a CSS2 | Mapa stránek

Copyright © 2008 Střední škola obchodu, služeb a řemesel a JŠ s právem státní jazykové zkoušky