Dnes je 22.01.2019 a svátek má Slavomír Mapa webu | Administrace

» Táborský deník, 26. 11. 2008: Garfield lákal děti ke knížce

Táborský deník, 26. 11. 2008: Garfield lákal děti ke knížce
WORKSHOP. Studenti knihovnického oboru přestrojili děti za Garfieldy a vytvořili komiksový strip. Foto: Deník/Kateřina Nimrichtrová

Garfield lákal děti ke knížce

Do tajemného i zábavného světa komiksu zavedli školáky studenti knihovnického oboru

KATEŘINA NIMRICHTROVÁ

Tábor/ Nečtou, nečtou, nečtou, stěžuje si na své svěřence učitelka prvního stupně ZŠ Husova Marcela Vosátková. Proto pro ně zařídila výlet do světa obrázků a bublin.

”Komiksy by mohly být stravitelnější i pro ty, kteří mají ke knížkám vyloženě odpor,” slibuje si učitelka od workshopu, který pro žáky třetích, čtvrtých a devátých ročníků přichystali studenti knihovnického oboru SOŠ obchodu, služeb a řemesel v Táboře. Ti mladší byli interaktivně vtaženi rovnou do komiksu. ,,Máte rádi Garfielda” zeptala se dětí Michala Pexová z Tabora. Sama příliš komiksy nečte, přesto se jí cesta přes obrázky s bublinami ke knížkám zdá nejschůdnější. ,,Garfield je antihrdina, kterého děti milují. Je líný a tlustý a vždycky má skvělé hlášky,” uvádí Michala důvod, proč si vybrala právě tohoto mourka ke své prezentaci. A pak se začaly dít věci. Před tabulí se shromáždili tři kocouři, tři Johnové a nosiči bublin. Společně pod taktovkou Michaely vytvořili komiksový strip, kterak se Garfield sám zhypnotizoval ke spánku.

”Chceme dnes děti zábavnou formou nejen přilákat ke knížkám, ale zároveň je seznámit se specifickým žánrem, který je v Čechách stále vnímán jako pokleslý,” upozornila autorka dětských knížek Klára Smolíková. Nedávno spatřila světlo světa její Elvíra Pobrkaná, děti znají i její další postavičky ze Sluníčka nebo z Mateřídoušky. Dvakrát do týdne přednáší i budoucím knihovníkům. ”Když knihovna nenakupuje komiksy, přichází o část čtenářů, a to by byla škoda,” zhodnotila Smolíková. Komiksy totiž zpracovávají i závažná filozofická, sociální i existenciální témata. Od Čtyřlístku a Rychlých šípu se prezentace studentů přenesla k superhrdinům typu Batman nebo Hellboy. Tyto postavy už měly nelehký úkol: zaujmout deváťáky.

”Komiks je jednoduchý, akční a připomíná film,” vyčíslil jeho výhody student Luděk Čertík. ”Paradoxně náleží do statického literárního umění, ale využívá přitom dynamických postupů filmu.” Stejně jako všechny druhy umění, stávaly se i komiksy prostředkem všemožných propagand. ”Klasickým příkladem je Kapitán Amerika, který bojoval proti italskému fašistovi. Za války tak plnil až náborovou funkci, nabádal k patriotismu a motivoval mladé muže k nástupu do armády,” vysvětlil další ze studentů Martin Stručovský.

Zatímco americká mládež jede v komiksech plošně, u nás je to stále záležitost poměrně uzavřené skupiny lidí. Cestu k jeho popularizaci však otevírá opět film. Kdo by si po zhlednutí Hellboye nechtěl přečíst jeho příběhy v bublinách?


Smolíková [28.11.2008]


zpět na seznam
Design made by watatsumi.net ~ Vytvořil NightWorkers.cz
web splňuje standardy W3C XHTML 1.0 a CSS2 | Mapa stránek

Copyright © 2008 Střední škola obchodu, služeb a řemesel a JŠ s právem státní jazykové zkoušky